Rektör Ayrancı: Teknoparkın Mali Kaynağı Hazır

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Sumitomo Rubber AKO Yönetim Kurulu Başkanı Masatsugu Nishino’yu Yakınkent OSB’de bulunan üretim tesislerinde ziyaret etti.

Rektör Ayrancı: Teknoparkın Mali Kaynağı Hazır
Bu içerik 680 kez okundu.

 

Ziyarette Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından Yakınkent OSB’de kurulan Teknokent ve Mühendislik Fakültesi’nin açılacak olan bölümleri ile ilgili yapılacak ikili anlaşmalar ve işbirlikleri ele alındı.

Görüşmelerde ilk olarak Başkan Masatsugu Nishino fabrika hakkında teknik bilgilerin yanı sıra ayrıca üretim ve ihracat rakamları ile ilgili ayrıntılı bilgiler de verdi.

Nishino, “Dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden biri olarak, Çankırı’da ürettiğimiz lastikleri hem iç piyasada hem de ihracat yaparak ve sağladığımız istihdam ile Çankırı’nın ve Türkiye’nin gurur duyduğu bir şirket olmaya devam ediyoruz. Şu an 6 ünite ile günde 3500 lastik üretiyoruz. 8 ünite tam kapasite çalışmaya başladığımızda bu sayı daha da artacak ve bunun için çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Rektör Ayrancı da “Bizim 1889’dan beri Japon halkı ile kurduğumuz çok iyi ilişkilerimiz var. Biz Türkler olarak, samimi ve çalışkan Japon halkını çok severiz. Türkiye Cumhuriyeti her zaman ve her alanda Japonların teknik bilgi ve birikiminden yararlanmıştır. Örneğin Boğaz Köprüsü ağırlıklı olarak Japon teknolojisi ile yapılmıştır. Türk - Japon dostluğunun devamı niteliğinde ve alanında dünyanın önemli üreticilerinden biri olan fabrikanızın Çankırı’da olması çok önemli. Biz gururla bu fabrikayı gittiğimiz her yerde anlatıyoruz.  Hem Çankırı’nın en önemli yatırımcısı hem de Çankırı’nın kültürel dünyasına kattığınız renk ile bizim için çok değerlisiniz. Türk toplumu yabancı yatırımcı ve üreticiye açık bir toplumdur. Sizin de bunu hissettiğinizden eminim. Buna paralel olarak üniversitemizde de dünyaya açık bir yönetim ve öğretim anlayışı benimsemektedir.  Şu anda 30 ayrı ülkeden 1300 öğrenci bizim üniversitemizde öğrenim görmektedir. 2 yıl sonra bu sayıyı 7.500 olarak hedeflemekteyiz. Mühendislik Fakültemizin istihdama ve günün şartlarına uygun olacak şekilde bütün bölümlerini açarak revize ettik. Özellikle sizin çalışma alanızla ilgili çok iyi bir eğitim veren Kimya Bölümümüz var. Artık sizinle de Yakınkent OSB’de komşu olduk. Hemen yanınızdaki 127.000 metrekarelik alan bize Teknopark için tahsis edildi. Daha dün Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile görüştüm. Belirtilen alanda 10.000 metrekarelik inşaat için gerekli malî kaynağı bize sağlayacaklarını ifade ettiler. Teknopark inşası tamamlandıktan sonra sizinle daha sıkı ilişkiler içerisinde olacağımıza inanıyorum. İnşallah çalışmalarımızın meyvesini hep birlikte alacağız.” dedi.

 

Görüşmenin ardından Rektör Ayrancı, iki yıl önce ziyareti esnasında Başkan Masatsugu Nishino’nun makam odasında gördüğü ve çok beğendiği Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından yapılan tabloyu kendisine hediye etti.

Üretim tesislerinin gezilmesinin ardından Başkan Masatsugu Nishino, Rektör Ayrancı onuruna bir akşam yemeği verdi.

4

3

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkel ile telefonda görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkel ile telefonda görüştü
Yarıyıl tatili başladı
Yarıyıl tatili başladı