TYT baraj puanı ve süre ile ilgili Karar Açıklandı...

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından merkezi sistem ile uygulanan ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu olarak bilinen TYT sınavı için iki kritik değişiklik yapıldı. Süre ve baraj puanda yapılan kritik değişiklikler neler?

TYT baraj puanı ve süre ile ilgili Karar Açıklandı...
Bu içerik 5431 kez okundu.


 

Türkiye genelinde milyonlarca öğrenci ve velinin doğrudan etkilendiği merkezi sınav sistemlerinden olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu olan TYT sınavı için iki konuda değişiklik yapıldı.

TYT Sınav Süresi Uzatıldı

Temel Yeterlilik Testi (TYT) olarak uygulanan ve Yükseköğretim Kurumları Sınavının ikinci aşamasında geçişte belirleyici olan sınavın 135 dk olarak uygulanması tespit edilmişti. Öğrencilerin yaşanan son süreçlerden dolayı mağdur olmamaları için sadece bu yıl geçerli olmak üzere sınava ilave olarak 30 dakikanın daha verileceği ilan edildi.

Baraj Puanı Düştü

Covid-19 sebebi ile eğitimlerinden de mahrum kalan öğrenciler, uzaktan eğitim metodu ve telafi dersler ile desteklenseler de birebir okul ortamında bulunmadıkları için bu süreçten kaynaklanan bir mağduriyetten dolayı geleceklerinin  müşkül duruma gelmesi istenmediği açıklandı ve bizzat YÖK tarafından yapılan açıklama ile 180 olan baraj puanın bu sene geçerli olmak üzere 170’e çekildiği ilan edildi.

YKS Haziran Ayında Uygulanacak

Daha önce koronavirüs salgın sürecinin daha da geç bir sürede normalleşme sürecine müsaade edeceği fikri ile 20-21 Haziran olan sınav tarihleri 25-26 Temmuz 2020 tarihine ertelenmişti. Alınan son kabine toplantısı kararı ile 27-28 Haziran 2020 tarihinde sınavın yapılacağına karar verildiği ilan edildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkel ile telefonda görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkel ile telefonda görüştü
Yarıyıl tatili başladı
Yarıyıl tatili başladı